Kiedy specyfikacja auta jest coraz bardziej szczegółowa wychodzimy do dostawców by rozmawiać z nimi o tym, które części mogą być produkowane w Polsce, w jakich systemach jakości, na jakich warunkach komercyjnych. Każdy komponent to dla nas osobny przypadek biznesowy – sprawdzamy, czy warto dany element produkować lokalnie, czy lepiej go importować bo nie ma jeszcze takiej skali, która uzasadniałby przenoszenie produkcji do Polski. Jednak intencja długoterminowa jest taka, by jak najwięcej komponentów – szacujemy 60 proc. Sytuacji nie sprzyja fakt, że Izera nie jest jeszcze nawet w fazie produkcji. Co więcej, prace nad jej budową jeszcze się nie rozpoczęły.
Problem w tym, że są i tańsze auta elektryczne
Na dzień dobry mamy już więc wycięcie klientów zainteresowanych autem elektrycznym do grupy ludzi mieszkających w domach jednorodzinnych z miejscem parkingowym na podjeździe. Oczywiście Izera – auto elektryczne z Polski – poza pojemnością baterii musi też mieć odpowiedni zasięg, by była mowa o konkurencyjności. Jak będzie w rzeczywistości, Joe DiNapoli biografii. Obrót z wykorzystaniem poziomów przyjdzie nam zobaczyć. O ile samochód w ogóle powstanie, bo mamy rok 2022, a pierwszy polski samochód elektryczny jeszcze nie wyjechał na drogi. Zmiany biura odpowiedzialnego za projekt auta. Niedawno głośno było na temat Arrinera Hussarya, auta które miało być znanym na całym świecie, polskim supersamochodem.
Oto fabryka Izery w Jaworznie i platforma. Mamy zdjęcia i plany
Spółka poskreśla, że zawarcie umowy licencyjnej na platformę Geely uwiarygadnia cały projekt Izery. To przyciągnie potencjalnych inwestorów i ułatwi zdobycie finasowania. Obecnie na platformie SEA bazuje należąca do chińskiego koncernu marka Zeekr oraz SUV Smart #1. Przypominamy, że Smart w połowie jest własnością Geely Holding, a w połowie Mercedesa.
Kto stoi za projektem Izer i jak jest finansowany?
Zakład w Jaworznie ma zostać uruchomiony w grudniu 2025 roku, planowana zdolność produkcyjna w tym czasie szacowana jest na 100 tysięcy samochodów rocznie. Już w 2020 roku w EMP przyznawano, że tworzenie tradycyjnej sieci dealerskiej (i serwisowej) nie miałoby EUR/USD: para walutowa jest przedmiotem kontroli ekonomicznego uzasadnienia. Tym bardziej, że coraz częściej sprzedaż przenoszona jest do kanałów online. – Tak, dystrybucja samochodów odchodzi od tradycyjnego modelu dealerskiego, ale nie może opierać się wyłącznie na modelu internetowym – mówi rzecznik EMP.
Izera ma nowego partnera technicznego, to intergrator z przetargu
W późniejszej wypowiedzi pojawia się wzmianka o możliwości skalowania platformy w dół (np. do segmentu B) i górę (np. do segmentu D). Do tego kryterium z wzmiankowanych w mailach rozwiązań może pasuje EDAG Scalebase, może rozwiązania VinFast [trudno wyrokować przez brak szczegółowych danych], nie wiadomo natomiast, jak byłoby z Teslą 2. Nie przesądzamy, który trop jest prawdziwy, natomiast wnioskujemy, że skoro producent nastawia się na „wymogi z roku 2025”, to spodziewajmy się, że produkcja rozkręci się pod koniec roku 2024. Tak samo, jak współcześnie oferuje się auta z rocznika modelowego (X+1) w ostatnich miesiącach roku X. Polski samochód elektryczny ma być wyprodukowany w 2024 roku.
- Zapewnił za to, że samochód zostanie wyceniony adekwatnie do jakości i segmentu w jakim przyjcie mu konkurować.
- Fabryka Izery powstanie przy drodze krajowej DK79, która łączy się z ekspresową S1 i autostradą A4.
- Przypominamy, że Smart w połowie jest własnością Geely Holding, a w połowie Mercedesa.
- W przyszłym roku na rynek mają wjechać kompaktowe SUV-y i sedany tureckiej marki Togg, seryjnie produkowane w fabryce w Gebze, a za tym projektem stoi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan.
- Finansowanie, które pojawiło się w 2021 r., pozwoliło nam sfinalizować te rozmowy i rozpocząć kolejne etapy projektu Izery – wyjaśnia Piotr Zaremba.
Izera o 15 proc. tańsza od konkurencji. Prezes ElectroMobility Poland dla Interia.pl
Za trzy lata ma wyjechać z fabryki w śląskim Jaworznie. Samochód ma trafić do regularnej sprzedaży w 2026 roku, ale już w 2024 ma pojawić się możliwość zamówienia Izery w limitowanej serii. Zapewne wówczas poznamy przybliżoną cenę SUV-a i sposoby wprowadzenia go na rynek. Oprócz regularnej sprzedaży (samochody można byłoby oglądać w tzw. showroomach), mówi się między innymi także o carsharingu. – Strategię sprzedaży mamy już przygotowaną i zdefiniowaną, ale jest za wcześnie na mówienie o szczegółach – zastrzega Paweł Tomaszek.
Tworząc nazwę marki, inspirowaliśmy się Górami Izerskimi. Zafascynowało nas bogactwo widocznych na niebie kolorów, zmieniających się w zależności od pory dnia i nocy oraz ciemne gwieździste niebo nad górskimi szczytami, które symbolizuje czystość i siłę natury. Inspirowała nas także ludzka odwaga – tak charakterystyczna dla podróżników. Daje ona siłę, by marzyć, odkrywać świat i podążać własną drogą. Choć Electromobility Poland powstało z inicjatywy spółek z branży energetycznej z udziałem Skarbu Państwa, firma nie wyklucza włączenia do współpracy prywatnych partnerów. Tomasz Mydłowski potwierdził sugestię, którą pojawiła się w ostatnim mailu – decyzja dotycząca wyboru platformy jeszcze nie zapadła, na stole spoczywają rzekomo dwie propozycje.
Kiedyś wyjaśniła to Margaret Thatcher, ale jej słowa są tak znane, że nie ma sensu ich cytować. Polskie samochody elektryczne nie są może tak popularne, ale rzeczywiście istnieją. Jednak nie na taką skalę, jak marzą o tym ludzie z firmy ElectroMobility Poland. Chcą, by Izera była znana nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Na razie powodem popularności są tylko zapowiedzi i plany.
Izera od początku jest przedstawiana jako marka samochodów rodzinnych. Przestronność wnętrza lepsza niż w przypadku innych aut kompaktowych. To efekt dużego rozstawu osi, ustawienia kół na rogach karoserii i przesunięcia kabiny do przodu. Spółka podkreśla, że krajowe elektryki nie będą towarem luksusowym, ale pojazdami w zasięgu możliwości finansowych Polaków. W ocenie twórców architektura elektryczna i systemy sterowania wpisują się w obecne trendy.
Szacujemy, że prawo do dysponowania terenem EMP pozyska w I kwartale 2023 roku. Wtedy też rozpocznie się proces inwestycyjny – zapowiedział Paweł Tomaszek z EMP. Wreszcie sprawa równie ważna, co platforma do Izery, czyli grunt pod budowę nowej fabryki samochodów elektrycznych. PSE „Izera” ma silnik o mocy identycznej, Lyxor Asset Management instaluje ems oparty na chmurze firmy FlexTrade jak Smart #1, ale samochód będzie o około pół segmentu większy. Wiele wskazuje na to, że auto będzie bratem-bliźniakiem jednego z modeli Geometry. W ramach strategii „Smart Geely 2025” marka Geometry ma wprowadzić na rynek „więcej niż pięć hitowych produktów”, przynajmniej część z nich powstanie na platformie SEA.